معرفی سفیر یا نمایندگی
بولتن آذرماه 1392

 

تازه های فن آوری و نوآوری ایران

بولتن آذرماه 1392

آَنچه در این مجموعه می خوانید:

 الف-حوزه تجهیزات و یافته های پزشکی و زیست فناوری

1- موفقیت محققان ایرانی در تولید واکسن یک نوع سرطان

2- تولید بیوسنسور ایرانی برای تشخیص سرطان

3-  انتقال هدفمند مواد ژنتیکی به کبد با نانو ذرات توسط محققان ایرانی

4- جراحی ستون فقرات به روش کاملا بسته

5- یافتن روش جدید در شناسایی آنتی ژن های هپاتیت

6- ساخته شدن نمونه گیری گرده گیاهان

7- ساخت نانو ذرات مغناطیسی برای درمان سرطان سینه

8- ساخت کیت وکیوم تراپی توسط محققان ایرانی

9- تبدیل همزمان دی اکسید کربن و متان به مواد شیمیایی مفید

10-تولید نانو ترانزیستور تشخیص سرطان

11-دستیابی محققان ایرانی به تکنیک کشت غضروف

12-طراحی و ساخت دستگاه تعیین جنسیت جنین در دانشگاه کاشان

ب-حوزه صنعت و نرم افزار

1- ساخت دستگاه تولید کننده آب مقطر استریل فوق دیونیزه

2- موفقیت در ساخت نانوغشاهای پلیمری ضد باکتری

3-پیوستن ایران به جمع تولید کنندگان شمش آنتیموآن

      4-رونمایی از نخستین آنتی ویروس داخلی با موتور کاملا بومی

5- ساخت سامانه سپر دفاع سایبری

6- اختراع دستگاه پایش خورشید بدون سنسور بینایی

7-رتبه 16 جهان و اول منطقه برای ایران در تولید علم

ج-حوزه هوا و فضا

1- ساخت جعبه سیاه برای هواپیما و هلی کوپتر

2- ساخت پهباد عمود پرواز در ایران

3-پرتاب و بازیابی کاوشگر پژوهش حامل دومین موجود زنده به فضا

4- برگزاری چهارمین نمایشگاه صنایع هوایی و فضایی ایران

د) حوزه انرژی و صنایع نفت و گاز

1- طراحی و ساخت دستگاه گاز شور مقاوم به ضربه و فشار

2- دستیابی ایران به دانش فنی ساخت توپک هوشمند خطوط لوله گاز

3- دریافت گواهینامه مدیریت سبز اروپا توسط پالایشگاه تهران

4-دستیابی محققان ایرانی به دانش فنی ساخت ژیرسکوب فیبر نوری

5-طراحی و ساخت دستگاه ضخامت سنج لجن مخازن نفتی

الف) حوزه تجهیزات و یافته های پزشکی و زیست فناوری

1-موفقیت محققان ایرانی در تولید واکسن یک نوع سرطان

محققان انستیتو پاستور ایران موفق شده اند واکسن درمان تومور سرطان دهانه رحم در فاز حیوانی را تولید نمایند. واکسن تولید شده قادر است در مرحله درمانی و پیشگیری از ابتلا به سرطان سرویکال با قابلیت بالا عمل کند. هم اکنون این واکسن در مرحله فاز حیوانی موفقیت آمیز بوده و برای ورود به فاز انسانی نیازمند انجام آزمایشات تکمیلی و تکنیکهای انتقال بهینه برای موفقیت بالاتری است.

2- تولید بیوسنسور ایرانی برای تشخیص سرطان

محققان دانشگاه علوم پزشکی ایران بیوسنسور تشخیص سرطان بر پایه نانوسیمهای سیلیکونی تولید کردند که قادر به شناسایی سلولهای سرطانی از سالم برای سرطان روده و سینه است. در فاز دوم این تحقیقات در نظر است از این بیوسنسور در زمینه شناسایی سلولهای سرطان خون استفاده شود. این پژوهش در آزمایشگاه نانو الکترونیک دانشگاه تهران با همکاری مرکز نانو تکنولوژی بیمارستان طالقانی اجرا شده است.

 3- انتقال هدفمند مواد ژنتیکی به کبد با نانو ذرات توسط محققان ایرانی

پژوهشگران داروسازی دانشگاه علوم پزشکی شیراز موفق به تولید نانو ذرات اصلاح شده حاملهای مواد ژنتیکی به بافت کبد شدند. این حامل غیر ویروسی است و کارآیی بالایی را در انتقال ژن به کبد دارد. در صورت موفقیت این طرح در آزمون های انسانی می توان از آن بصورت گسترده در صنایع دارویی استفاده کرد.

 

 

4- جراحی ستون فقرات به روش کاملا بسته

برای اولین بار در ایران و خاورمیانه جراحی ستون فقرات به روش کاملا بسته (وسیله گذاری و تثبیت مهره های ستون فقرات) در بیمارستان امام رضا(ع) انجام پذیرفت. این جراحی به وسیله دستگاه آندسکوپی بر روی بیماری 70 ساله که بدلیل سرخوردگی دچار بیرون زدگی دیسک کمر شده و قادر به حرکت نبود انجام پذیرفته و مصدوم در کمتر 48 ساعت در شرایط بهبود قرار گرفت.

5- یافتن روش جدید در شناسایی آنتی ژن های هپاتیت

محققان مرکز بیوشیمی و بیوفیزیک دانشگاه تهران در روشی جدید با ترکیب نانو ذرات و نشانگرهای زیستی موفق به بکارگیری روش جدید با حساسیت بالا برای شناسایی آنتی ژن های هپاتیت شدند. در این روش با استفاده از اصول بیوفیزیکی و ویژگیهای ملکولهای زیستی مارکر بر روی نانو ذرات نصب و با دریافت سیگنال از هر آنتی ژن امکان تشخیص پزشکی فراهم گردیده است.

6- ساخته شدن نمونه گیری گرده گیاهان

برای اولین بار در ایران نمونه گیری گرده گیاهان (Pollen Sampler) توسط یک محقق ایرانی ساخته شد. این دستگاه گرده های گیاهان را در هر منطقه جمع آوری نموده و پزشکان را در حساسیت زدایی از بیمارانی که از آلرژی رنج می برند کمک می کند. قیمت نمونه خارجی این دستگاه بیش از 30 برابر نمونه داخلی بوده ضمن آنکه برتری نمونه داخلی جمع آوری روزانه اطلاعات است در صورتیکه نمونه خارجی این کار را هفتگی انجام  می دهد.

 

7-ساخت نانو ذرات مغناطیسی برای درمان سرطان سینه

پژوهشگران دانشگاه صنعتی امیرکبیر نوعی ذرات مغناطیسی بارگذاری شده برای درمان حرارتی سلولهای سرطان سینه ساختند. در این نوع درمان نانو ذرات مغناطیسی به شکل تزریق وارد ورید بیمار شده و با استفاده از میدان مغناطیسی خارجی به محل سلولهای هدف هدایت و با تاباندن طول موج معینی از پرتوی لیزر منجر به گرم شدن و مرگ سلولهای سرطانی می شود.

8-ساخت کیت وکیوم تراپی توسط محققان ایرانی

پژوشگران شهرک علمی و تحقیقاتی اصفهان پس از 6 سال تحقیق و طراحی موفق به ساخت کیت وکیوم تراپی برای درمان زخم بیماران دیابتی و زخم بستر شدند. این کیت شامل دستگاهی است که در بخشهای جراحی ، ارتوپدی ، پیوند پوست ، درمان زخمهای بستر ، زخم پایه دیابتی و دیگر زخمها کاربرد دارد. این محصول با قیمت یک هفتم نمونه خارجی عرضه شده است.

9-تبدیل همزمان دی اکسید کربن و متان به مواد شیمیایی مفید

پژوهشگران ایرانی با استفاده از نانوذرات دی اکسید تیتانیم نشست داده شده روی توری ضد زنگ موفق به تبدیل همزمان دی اکسید کربن و متان به مواد شیمیایی مفید شدند. این روش می تواند راه حل مناسبی جهت کاستن از غلظت گازهای گلخانه ای در اتمسفر زمین باشد.

10-تولید نانو ترانزیستور تشخیص سرطان

پژوهشگران دانشگاه تهران با استفاده از نانوسیمها، ترانزیستوری را تولید کردند که قادر به شناسایی و تشخیص توده های سلولی سرطانی از سالم است. در این پژوهش از مشخصه سلولهای سرطانی در انعکاس بار الکتریکی متفاوت از غشای سلولی نسبت به سلول سالم استفاده شده و از این تغییرات در بار الکتریکی می توان به وجود سلولهای سرطانی و میزان سرطانی بودن عضو مورد بررسی پی برد.

11-دستیابی محققان ایرانی به تکنیک کشت غضروف

با دستیابی محققان پژوهشگاه رویان به کشت غضروف امکان درمان مبتلایان به عارضه کندگی غضروف و آرتروز ناشی از صدمات ورزشی یا برخی بیماریها فراهم شد. در این روش تکه کوچکی از غضروف آسیب دیده به آزمایشگاه منتقل و پس از کشت بافت به میزان مورد نیاز جهت پیوند تهیه و به محل عارضه تزریق می شود.  تاکنون حدود 30 بیمار در کشور با کشت بافت غضروف درمان شده اند. با استفاده از این روش برای آسیب دیدگان غضروفی هزینه درمان  آنها به یک دهم کاهش یافته است.

12-طراحی و ساخت دستگاه تعیین جنسیت جنین در دانشگاه کاشان

دستگاه تشخیص زمان تخمک گذاری و تعیین جنسیت جنین از طریق آی.وی.اف در دانشگاه علوم پزشکی کاشان طراحی و ساخته شد. این دستگاه که در نتیجه دو سال تحقیق، طراحی و ساخته شده است هیچگونه مشابه خارجی ندارد. ابعاد این دستگاه به اندازه گوشی همراه بوده و مجهز به نمایشگر و پردازشگر می باشد.

 

 

ب ) حوزه صنعت و نرم افزار

1-ساخت دستگاه تولید کننده آب مقطر استریل فوق دیونیزه

یکی از شرکتهای دانش بنیان اصفهان موفق به طراحی و ساخت دستگاه تولید کننده آب مقطر استریل فوق دیونیره گردید. آب بدست آمده از نمونه های قبلی بدلیل داشتن فیلتر دارای کیفیت مناسب برای دستگاه های آزمایشگاهی و حساس نبوده ولی نمونه جدید فاقد فیلتر و دارای راکتورهای مخصوصی است که املاح را از آب جدا می کند. این دستگاه در صنایع مختلف از قبیل پالایشگاه ها، پتروشیمی، بیمارستانها، داروسازی، مرکز تحقیقاتی، آزمایشگاه ها، تولید لوزم آرایشی و بهداشتی و دندانپزشکی ، صنایع آبکاری طلا و کروم و دستگاه ای اتو و بخارشور بکار می رود. 

2-موفقیت در ساخت نانوغشاهای پلیمری ضد باکتری

پژوهشگران دانشگاه صنعتی بابل در زمینه ساخت نانوغشاهای پلیمری ضد باکتری به موفقیت دست یافتند. این نانوغشاهای پلیمری به کمک نانوذرات نقره تولید شده و علاوه بر خاصیت ضد باکتریایی در برابر گرفتگی بیولوژیک مقاومت داشته و به همین دلیل می تواند بطور گسترده در تصفیه آب و پساب مورد استفاده قرار گیرد.

3-پیوستن ایران به جمع تولید کنندگان شمش آنتیموآن

سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع ایران از دستیابی کشورمان به دانش فنی تولید شمش آنتیموآن خبر داد. انحصار تولید این محصول تا پیش از این به آمریکا، روسیه و چین اختصاص داشت. آنتیموآن که یک شبه فلز است در صنایع پتروشیمی، نظامی، سرامیک، رنگ، باطری سازی و خودروسازی کاربرد دارد. تولید کارخانه ایرانی آنتیموآن حدود 200 تن پیش بینی شده در حالیکه نیاز داخلی به این محصول حدود 100 تن است.

4-اختراع دستگاه پایش خورشید بدون سنسور بینایی

یک دانش آموخته دانشگاه آزاد الیگودرز موفق به ساخت دستگاه پایش خورشید بدون سنسور بینایی شد. دستگاه های پایش کننده خورشید دستگاه هایی هستند که موجب افزایش بازدهی پنل های خورشیدی می شوند. بر روی دستگاه های قبلی پایش سیستم بینایی وجود داشته که توسط آن موقعیت خورشید در آسمان شناسایی می گردید ولی در دستگاه جدید که هزینه ساخت آن یک پنجم مدلهای قبلی است این سیستم حذف و بکارگیری سیستم محاسبات طول و عرض جغرافیایی برای شناسایی موقعیت خورشید جایگزین آن شده است که در هنگام نامساعد بودن شرایط جوی نیز موقعیت خورشید را بخوبی تشخیص می دهد.  

5-ساخت سامانه سپر دفاع سایبری

                 سپر دفاع سایبری ایران به نام شهباد (شبکه هوشمند پوشمند پوشش امنیت دفاعی) توسط متخصصان ایرانی راه اندازی شد.  این محصول کاملا بومی با ارائه مدیریت اطلاعات و رخدادهای امنیتی به مثابه یک سپر دفاع سایبری عمل نموده و فرآیند حفاظت از کل سازمانها را بصورت یکپارچه انجام می دهد. این روش محافظتی از فضای اطلاعاتی توسط کشورهای معدودی پیاده سازی شده و یا در حال طراحی و پیاده سازی است بطوریکه در سال 2011 در آمریکا و در سال 2012 در روسیه ایجاد سیستم مشابهی در برنامه قرار گرفته است و لذا کشورمان در زمره کشورهای پیشرو در استفاده از این فنآوری محسوب می شود.   

 

6-رونمایی از نخستین آنتی ویروس داخلی با موتور کاملا بومی

نخستین آنتی ویروس داخلی با موتور بومی با نام "پادویش" در نوزدهمین نمایشگاه الکامپ تهران رونمایی شد.  پادویش قابلیت رقابت با محصولات خارجی را دارد و با رعایت کامل فرآیندهای حقوقی کپی رایت، تولید و مصرف شده است. بر اساس گفته تولید کنندگان این ضد بدافزار، مشتریان این محصول در حال حاضر شرکت صا ایران، قوه قضائیه و شرکت پتروشیمی هستند و قرار است این آنتی ویروس تا سه سال دیگر به سایر کشورها نیز صادر شود.

7-رتبه 16 جهان و اول منطقه برای ایران در تولید علم

رئیس مرکز منطقه ای اطلاع رسانی علوم و فنآوری ایران با بیان اینکه کشورمان با تولید 32 هزار 84 مقاله در حال حاضر دارای مقام شانزدهم تولید علم در جهان است عنوان داشت ایران همچنین رتبه اول در منطقه را نیز در اختیار دارد و جایگاه آن در این رده بندی از کشورهایی مانند روسیه، سوئیس، ترکیه، و سوئد بالاتر است.

 

ج ) حوزه هوا و فضا

1-ساخت جعبه سیاه برای هواپیما و هلی کوپتر

محققان شرکت صا ایران موفق به طراحی و ساخت جعبه سیاه هواپیما و هلیکوپتر شدند. این جعبه سیاه مقاوم در برابر سرما و گرما بوده و قادر به ضبط کلیه مکالمات و خطاهای سیستم در صورت بروز مشکلی در هواپیما و هلیکوپتر بوده و اطلاعات مربوطه قابل بازیابی می باشد.

2-ساخت پهباد عمود پرواز در ایران

متخصصان شرکت دانش بنیان فنآوران سامانه های راهبردی شریف ( مسقر در دانشگاه صنعتی شریف ) موفق به ساخت پهباد عمود پرواز شده اند که قدرت مانور بالاتر و قابلیتهای بیشتری نسبت به نمونه های موجود در کشور در شرایط گوناگون آب و هوایی دارد. این پهباد در بازبینی خطوط انتقال نفت و گاز و برق بکار رفته و بدون محدودیت و گذر از موانع زمینی و از ارتفاع دلخواه با افزایش سرعت و دقت اقدام به پایش هوایی می کند. گفته می شود ایران در حال حاضر در زمره ده کشور برتر دنیا در ساخت پهباد می باشد.

 

3-پرتاب و بازیابی کاوشگر پژوهش حامل دومین موجود زنده به فضا

دانشمندان فضایی ایران در توسعه تحقیقات فضایی خود موفق به پرتاب و بازیابی کاوشگر پژوهش حامل دومین موجود زنده به فضا شدند. این عملیات تحقیقاتی کشورمان را یک گام دیگر به اعزام انسان به فضا نزدیکتر کرد. این کاوشگر مسیر زیرمداری تا ارتفاع 120 کیلومتری را در مدت 15 دقیقه طی نموده و موجود زنده همراه خود را سالم به زمین بازگرداند.

4-برگزاری چهارمین نمایشگاه صنایع هوایی و فضایی ایران

چهارمین نمایشگاه ملی توانمندی های صنایع هوایی و فضایی ایران، از تاریخ  5 لغایت 8 آذرماه 1392 در تهران برگزار شد. ارائه توانمندی های شرکت های هوایی و فضایی کشور به ویژه بخش خصوصی( شامل اعضای اتحادیه صنایع هوایی و فضایی ایران و دیگر شرکت ها)، حمایت از تجاری سازی فناوری ، تعامل موثر و سازنده بخش خصوصی صنایع هوایی و فضایی با سایر سازمان ها و ارگان های دولتی و نظامی و خصوصی ، ارائه نوآوری های شرکت های دانش بنیان در حوزه هوا و فضا، توسعه بازارهای داخلی برای شرکت های هوایی و فضایی داخلی ، آشنایی دیگر کشورها با توانمندی های شرکت های داخلی و ترغیب و تشویق کارآفرینان موفق و مبتکران صنعتی کشور برای حضور موثر در حوزه صنایع هوایی و فضایی کشور از جمله اهداف برگزاری این نمایشگاه بوده است. دکتر ستاری معاون محترم علمی و فناوری ریاست جمهوری در افتتاحیه این نمایشگاه اعلام نمود که بازار عظیمی در حوزه هوا وجود دارد که بایستی به سمت آن حرکت نمود. همچنین آقای فرحی دبیر ستاد توسعه فناوری هوا فضا ضمن تاکید بر اینکه صنعت هوافضا باید از انحصار شرکت های دولتی خارج و به بخش خصوصی منتقل شود، اظهار داشت که در حال حاضر بسیاری از ایرانیان خارج از کشور علاقه مند به شرکت در پروژه ها و طرح های کلان در حوزه هوایی و فضایی در ایران هستند و قرار است از ایرانیان شایسته خارج از کشور برای همکاری دعوت شود.

 

د ) حوزه انرژی و صنایع نفت و گاز

1- طراحی و ساخت دستگاه گاز شور مقاوم به ضربه و فشار

دستگاه گاز شور مقاوم به ضربه و فشار به همت محققان شرکت پتروشیمی خراسان ساخته شد. دستگاه مذکور وسیله ای استوانه ای شکل و دو جداره از جنس شیشه با دو ورودی و خروجی است و در تعیین درصد گاز در آزمایشگاه کاربرد دارد. گازشورهای موجود بدلیل فشار بالا در معرض انفجار و خرد شدن هستند در حالیکه محصول جدید از جنس پلاستیک فشرده و شفاف با شیر ایمنی بوده و مقاومت خوبی نسبت به ضربه و فشار دارد.

 

2-دستیابی ایران به دانش فنی ساخت توپک هوشمند خطوط لوله گاز

محققان پردیس دانشکده های فنی دانشگاه تهران به دانش فنی طراحی و ساخت توپک هوشمند خطوط لوله گاز برای خطوط 30 اینچی گاز دست یافتند. توپک هوشمند داخل لوله های گاز هدایت شده و محل نشتی یا آسیب های ایجاد شده در لوله را اعلام می کند. این طرح با همکاری شرکت ملی گاز اجرا شده و در مرحله تجاری سازی و تولید است.

3-دریافت گواهینامه مدیریت سبز اروپا توسط پالایشگاه تهران

پالایشگاه نفت تهران بعنوان نخستین پالایشگاه نفت ایران موفق به دریافت گواهینامه مدیریت سبز اروپا گردید. در اعطای این گواهینامه شرایط اقتصادی، اجتماعی و زیست محیطی مد نظر قرار می گیرد. قابل ذکر است که رئیس انجمن مدیریت سبز اروپا سال گذشته بهمراه هیاتی از طرحهای بهبود کیفیت پالایشگاه تهران بازدید کرد و این طرحها را دارای استانداردهای مورد نظر دانست.

 

4-دستیابی محققان ایرانی به دانش فنی ساخت ژیرسکوب فیبر نوری

محققان مرکز خدمات تخصصی اپتیک جهاد دانشگاهی واحد صنعتی شریف به دانش فنی ساخت ژیرسکوب فیبر نوری دست یافتند. طول عمر بالا، ابعاد کوچک، وزن کم، زمان راه اندازی کوتاه و پاسخ زمانی سریع و قیمت تمام شده کمتر از نمونه خارجی از مزیتهای محصول ایرانی است. از عمده کاربردهای این سیستم در حفر چاه های نفتی و گازی، حفاریهای معدنی و حفر تونل در عملیات راهسازی و مترو می باشد.

5-طراحی و ساخت دستگاه ضخامت سنج لجن مخازن نفتی

مدیر شرکت ملی پخش فرآورده های نفتی منطقه استان مرکزی از طراحی و ساخت دستگاه ضخامت سنج لجن مخازن نفتی توسط یکی از پژوهشگران این شرکت خبر داد. دستگاه مزبور با استقرار در انبارهای نفت ، اندازه گیری مقدار آب و لجن داخل مخازن انبارهای نفت و مجاری عرضه سوخت را که تاکنون قابل اندازه گیری نبوده امکان پذیر ساخته است. دقت بالا، جایگزینی مناسب برای روشهای سنتی، عمر طولانی و ایمنی از مزیتهای این دستگاه عنوان شده است.

 


www.dastavardha.com/index.aspx?siteid=1&fkeyid=&siteid=94&pageid=709&newsview=81181

www.dastavardha.com/index.aspx?siteid=1&fkeyid=&siteid=94&pageid=709&newsview=81205

3-  خبرگزاری ایسنا - سرویس فنآوری - مورخ: 4/9/92

4- خبرگزاری ایرنا - مورخ 4/9/92

.http//hitna.ir/fa/news/11340

. www.dastavardha.com/index.aspx?siteid=1&fkeyid=&siteid=94&pageid=709&newsview=81305

. .http//hitna.ir/fa/news/12003

. www.dastavardha.com/index.aspx?siteid=1&fkeyid=&siteid=94&pageid=709&newsview=81348

. http//hitna.ir/fa/news/11950

. www.dastavardha.com/index.aspx?siteid=1&fkeyid=&siteid=94&pageid=709&newsview=81384

. www.dastavardha.com/index.aspx?siteid=1&fkeyid=&siteid=94&pageid=709&newsview=81447

. www.dastavardha.com/index.aspx?siteid=1&fkeyid=&siteid=94&pageid=709&newsview=81447

13. واحد مرکزی خبر - 25/9/92

 

ww.dastavardha.com/index.aspx?siteid=1&fkeyid=&siteid=94&pageid=709&newsview=81202

17ww.dastavardha.com/index.aspx?siteid=1&fkeyid=&siteid=94&pageid=709&newsview=81335

20 www. dastavardha.com/index.aspx?siteid=1&fkeyid=&siteid=94&pageid=709&newsview=81419

19 www. dastavardha.com/index.aspx?siteid=1&fkeyid=&siteid=94&pageid=709&newsview=81418

18. http//hitna.ir/fa/news/12049

 

 

22 www. dastavardha.com/index.aspx?siteid=1&fkeyid=&siteid=94&pageid=709&newsview=801504

 www.dastavardha.com/index.aspx?siteid=1&fkeyid=&siteid=94&pageid=709&newsview=81198

16- خبرگزاری ایرنا -  مورخ: 4/9/92  

 21- خبرگزاری ایرنا -  مورخ: 23/9/92          

23- خبرگزاری ایسنا - 18/9/9 

www. dastavardha.com/index.aspx?siteid=1&fkeyid=&siteid=94&pageid=709&newsview=81423

25- واحد مرکزی خبر - 19/9/92

www. dastavardha.com/index.aspx?siteid=1&fkeyid=&siteid=94&pageid=709&newsview=81481

27- خبرگزاری شانا - 25/9/92

 

 

 

 

وزارت امورخارجه | رواديد الكترونيك | تماس با ما | ساعات كار اداري | گالری تصاویر | نقشه سایت | جستجو