معرفی سفیر یا نمایندگی
اقتصاد

 

اقتصاد شیلی در یک نگاه

 

کشور شيلي دارای يكي از شكوفاترين اقتصادها در ميان كشورهاي جهان سوم می باشد و به یوزپلنگ اقتصادی منطقه آمریکای لاتین شهرت دارد. این کشور به دليل سيستم پيشرفته اقتصادي، مالياتي و نيز خصوصي سازي، بازار مناسبي براي كالاهاي صنعتي، تكنولوژيكي و سرمايه گذاري دولتي،‌ خصوصي و مؤسسات مالي می باشد. برخورداري از سيستم مالياتي و تعرفه اي پيشرفته و دور بودن از مشكلات بوروكراسي و محدود كننده اي كه اكثريت كشورهاي منطقه را آزار مي دهد، از جمله ويژگي های اقتصاد شيلي است كه به عنوان الگو براي ساير كشورها مطرح مي باشد. همين امر در جذب بيشتر سرمايه گذاري خارجي و نيز تسهيل مناسبات با بلوك هاي فرا منطقه اي و منطقه اي موثر بوده است.

شيلي از لحاظ ذخائر معدني يكي از غنی ترین كشورهاي جهان محسوب می شود. از يك سو بزرگ ترين توليد كننده مس جهان و همزمان عرضه کننده دیگر مواد مهم معدنی همچون ذغال سنگ، سنگ آهن، سرب، تنگستن، موليبدن، منگنز، جيوه، آلومينيوم و قلع است. 19 درصد از كل ذخائر مس جهان و نيز  35 در صد از كل صادرات اين محصول در سطح جهاني اختصاص به شيلي دارد. توانمندي شيلي در بخش توليد مس از يك سو و افزايش مصرف مس در بين كشورهاي در حال توسعه و توسعه يافته بويژه كشورهاي شرق آسيا از سوي ديگر روابط تجاري نزديكي را ميان شيلي و حوزه آسيا و پاسيفيك ايجاد نموده و كشورهايي مانند ژاپن، چين و يا كره جنوبي ظرف چند سال اخیر در تجارت خارجي شيلي از جايگاه ويژه و مهمي برخوردار شده اند و اين كشور به عنوان تأمين كننده با ثباتي براي آنها به شمار مي رود.

در بخش كشاورزي و شيلات نيز اين كشور با توجه به موقعيت اقلیمی و آب هوايي قدرتمند بوده و اولين صادر كننده ميــوه در آمريكاي لاتين است و انگور در بين ميوه جات صادراتي آن جايگاه نخست را دارد . سيب و گلابي نيز از جمله صادرات اصلي ميوه شيلي  محسوب مي شوند.

شیلی همچنین طی سالهای اخیر دارای بالاترین شاخص رشد اقتصادی در میان کشورهای آمریکای لاتین بوده است. مهم ترین منبع درآمد ارزی این کشور مس و منابع معدنی می باشد که حدود 5/44 درصد کل درآمدهای ارزی کشور را تشکیل می دهد. به طور کلی تسهیلات و زیرساخت مناسب به منظور صدور کالا در شیلی بسیار مساعد بوده و همین امر سبب شده تا صادرات به طور پیوسته رشدی صعودی داشته باشد.

در سال های اخیر،  شیلی در جستجوی راهکارهای نقش پذیری فعال تر در حوزه اقتصادی،‌ تلاش های مختلفی به منظور گسترش مناسبات با حوزه آسیا ـ پاسیفیک را به مورد اجراء گذاشته است. در همین رابطه، طی سالهای گذشته ارتقاء جایگاه شیلی به عنوان دروازه ورودی آمریکای لاتین، از جمله اولویت های دولتمردان این کشور محسوب گردیده و در جهت تسهیل این مهم، گسترش مناسبات تجاری و عقد موافقت نامه های تجارت آزاد و سرمایه گذاری متقابل با 56 کشور جهان از جمله: ایالات متحده آمریکا، کانادا و مکزیک و از طرفي نزديكي به سازمان منطقه ای همکاری اقتصادی موسوم به مركوسور در جنوب نيمكره مورد توجه شيلي قرار گرفته است. این کشور در راستـاي توسعه مبادلات تجاري خود با بلوك هاي فرامنطقه اي توافقات همكاري اقتصادي و تجارت آزاد را با اتحاديه اروپا، كره جنوبي و ايالات متحده آمريكا امضاء نموده و مذاكرات مشابهی نيز با كشورهاي هند، تايلند و اندونزی در حال انجام است. 

مسـاحت

102، 756 كيلومتر مربع

جمعيـت

17.216.945  نفر ( جولای سال 2013)

واحــد پـــــول

پزو

نرخ تسعيـــــر

يك دلار آمريكا  معادل 512 پزو (نوامبر 2013)

توليد ناخالص داخلي

 8/325 ميليارد دلار (سال 2012)

نرخ رشد اقتصـادي

5/5 درصد (سال 2012)


درآمــد سرانـــــه

18700 دلار (سال 2012)

نرخ تورم

3 % (سال 2012)

نرخ بيكاري

4/6% (سال 2012)

ذخــــايـــر ارزي

65/41 ميليارد دلار (31 دسامبر 2012)

قروض خـارجــي

6/104 ميليارد دلار (31 دسامبر 2012)


صادرات

78 ميليارد و 28 میلیون دلار (سال 2012)


واردات

 74 میلیارد و 86 ميليون دلار (سال 2012)


شركاء عمده تجاري

چین، آمريكا، ژاپن، برزيل، ، کره جنوبی، هلند، آرژانتين، مکزیک، ایتالیا، آلمان، کانادا، آلمان، تایوان و کلمبیا

كالاهاي وارداتي

نفت و مشتقات نفتی، مواد شيميائي، خودرو، وسايل الكتريكي و ارتباطی، ماشين آلات صنعتی، مواد غذايي، تجهيزات حمل و نقل


كالاهاي صادراتي

مس ( با توليد 35درصد مس جهان)، مواد معدني ، محصولات دريائي ، ميوه، كاغذو خمیر کاغذ، چوب، شراب


محصولات عمده كشاورزي و دامی

انگور، سیب، گلابی، هلو، پیاز، ذرت، گندم، جو، سیر، مارچوبه، لوبیا، گوشت گاو، مرغ، پشم، ماهی، الوار


صنایع

مس، دیگر مواد معدنی، مواد غذایی، شیلات، آهن و فولاد، چوب و محصولات چوب، تجهیزات حمل و نقل ، سیمان، نساجی


 

 

وزارت امورخارجه | رواديد الكترونيك | تماس با ما | ساعات كار اداري | گالری تصاویر | نقشه سایت | جستجو