معرفی سفیر یا نمایندگی
ساختار سیاسی

جغرافياي سياسي :

            شيلي به لحاظ موقعیت جغرافیایی در جنوب غربي آمريكاي جنوبی واقع شده و با سه كشور آرژانتين، بوليوي و پرو مرز مشترك دارد. شيلي در منطقه اي قرار گرفته كه به دليل وجود رقابت هاي سنتي و اختلافات مرزي و ارضي منطقه ای مستعد براي درگيري هاي احتمالي مي باشد و اين موضوع از نقطه نظر امنيت آمريكاي جنوبي و همچنين منافع كشورهاي پيشرفته صنعتي به جهت دسترسي به مواد خام حياتي و بازرگاني دريايي امن، اهميت بسزايي دارد.

  نوع حكومـــت:

            براساس قانون اساسي فعلي شيلي مصوب 1980 و اصلاحیه های بعدی آن، اين كشور جمهوري پارلماني مبتني بر تعدد احزاب سياسي بوده و رئيس جمهور بالاترين قدرت اجرايي كشور است كه از طریق برگزاری انتخابات و با راي مستقیم مردم و تنها براي يك دوره چهار ساله انتخاب مي شود. قدرت قانون گذاري در اختيار كنگره ملي متشكل از دو مجلس نمايندگان و سنا مي باشد. مجلس سنا داراي 38 سناتور بوده كه با رأي مستقيم مردم براي هشت سال انتخاب مي شوند. تعداد اعضاي مجلس نمايندگان 120 نفر است كه با راي مستقيم مردم و از 60 حوزه انتخاباتي براي مدت چهارسال انتخاب مي شوند. احزاب اصلي شيلي « حزب دمكرات مسيحي، حزب براي دمكراسي، حزب راديكال سوسيال دمكرات، حزب سوسياليست، حزب بازسازي ملي و ‌حزب اتحاد دمكراتيك مستقل» مي باشند كه در كنگره اين كشور داراي نمايندگاني هستند .

قوه قضائیه:

قوه قضائیه:           

دیوان عالی دادگستری عالی ترین مرجع قضایی شیلی به شمار می رود و دارای 21 نفر عضو می باشد. اعضای این دیوان توسط رئیس جمهور برای یک دوره دو ساله تعیین و با تصویب مجلس سنا عضویت آنان جنبه قانونی می یابد. اعضای این دیوان از میان خود یک نفر را به عنوان رئیس انتخاب می کنند. 16 نفر از اعضای این دیوان باید از سابقه قضایی و 5 نفر نیز باید از سابقه وکالت بالای 15 سال برخوردار باشند. هر زمان که دوره عضویت یکی از اعضاء پایان می یابد برای تعیین عضو جدید، اعضای دیوان عالی دادگستری یک فهرست 5 نفر را به رئیس جمهور معرفی و وی نیز از میان آنان یک نفر را تعیین می کند که پس از تصویب مجلس سنا عضویت او رسمیت پیدا می کند.

رئيس حكومت :

طي آخرين انتخابات رياست جمهوري شیلی که در دو مرحله به دلیل عدم کسب حد نصاب لازم در تاریخ های 13 دسامبر 2009(مرحله اول) و 17 ژانویه 2010 (مرحله دوم) برگزار گردید، آقای سباستین پینه یرا اقتصاد دان سرمایه دار از حزب نوسازی ملی با گرایش راست میانه با کسب 61/51 درصد آراء موفق به شکست ادواردو فری سناتور فعلی، رئیس جمهور اسبق و نامزد احزاب چپ گرای این رقابت ها (با 39/48 درصد آراء) شد و به عنوان رئیس جمهور برگزیده شد و از 11 مارس 2010 رسماً قدرت را برای یک دوره چهار ساله بدست گرفته است.

آقای پینه یرا به عنوان سرمایه دار و شخصيت فعال سياسي و اقتصادی از حزب نوسازی ملی پيش از تصدي پست رياست جمهوري، علاوه بر فعالیت های حزبی و اقتصادی در بخش خصوصی، سابقه تدریس در دانشگاه شیلی و دانشگاه کاتولیک، سناتور مجلس به مدت 8 سال (1998-1990) و نامزدی انتخابات ریاست جمهوری در سال 2005 را در کارنامه خود دارد. پيروزي وي در انتخابات سال 2010 درواقع پایانی بود بر حاکمیت 20 ساله احزاب چپ گرا بر شيلي، پس از بازگشت دموکراسی به این کشور در سال 1990 و آغازی بر روی کار آمدن یک دولت راست گرا بود. از ديدگاه مذهبي، پینه یرا یک فرد مذهبی و با گرایش مسیحی کاتولیک می باشد.

  

 

 

وزارت امورخارجه | رواديد الكترونيك | تماس با ما | ساعات كار اداري | گالری تصاویر | نقشه سایت | جستجو