معرفی سفیر یا نمایندگی
روابط سیاسی

 

روابط دوجانبه ایران و شیلی

در پی استقرار مجدد دمکراسی و برگزاری انتخابات ریاست جمهوری در شیلی که برای اولین بار پس از کودتای نظامی سال 1973 انجام می شد، دولت جمهوری اسلامی ایران در روز ۳۰ فروردین ۱۳۷۱ طی مصوبه‌ای اجازه برقراری روابط سیاسی بین دولت جمهوری اسلامی ایران و دولت شیلی را صادر کرد. در این مصوبه که به امضای حسن حبیبی معاون اول وقت رییس‌جمهوری رسیده آمده است: «هیأت وزیران بنا به پیشنهاد مورخ ۱۱ آذرماه ۱۳۷۰ وزارت امور خارجه تصویب نمودند: ‌وزارت امور خارجه مجاز است نسبت به برقراری روابط سیاسی بین دولت جمهوری اسلامی ایران و دولت شیلی اقدام نماید.»

متعاقباً، در همان سال و به دنبال صدور اعلاميه مشترك دو كشور مبنی بر برقراری مجدد مناسبات دیپلماتیک، سفارت جمهوری اسلامی ایران در سانتياگو افتتاح شد و تا سال 1378 بصورت يك جانبه فعال بود. در اين سال به دلایلی تعدادی از نمايندگي هاي ج.ا.ايران در خارج از كشور ازجمله سفارت كشورمان در سانتياگو بسته شدند. شيلي در آن زمان تلاش نمود تا جمهوري اسلامي ايران را از اين تصميم منصرف نمايد. در همين راستا وزير معادن آن كشور جهت جلوگيري از اين اقدام به تهران سفر نمود.  آقاي سرخيو خيمنز وزير وقت معادن شيلي به همراه يك هيأت تجاري ـ صنعتي در اسفند ماه 1377 به تهران سفر کرد و پيام كتبي رئيس جمهور كشورش را تقديم جناب آقاي خاتمي رئيس جمهور وقت كشورمان نمود .متعاقب اين تعطيلي، جمهوری اسلامی ايران تصميم به معرفي سفــــــير ترددي گرفت كه دولت شيلي از اين امر به خوبي استقبال نمود و دركمترين فاصله زماني ممكن ( تقريباً دوهفته)  موافقت خود را براي پذيرش سفيرجديدكشورمان اعلام كرد. با پايان مأموريت سفير اكرديته شيلي در تهران ( سفير اين كشور در سوريه در تهران اكرديته بود ) در اواخر سال 79 شيلي سفير خود در سازمان ملل را بعنوان  سفير جديد اكرديته در جمهوري اسلامي ايران معرفي کرد و بعد از مدتی انجام این امور را به سفیر خود در هند واگذار نمود.

در بعد پارلماني نيز تحركاتي در روابط ايجاد و گروه دوستي پارلماني براي نخستين بار در مجلس سناي شيلي تشكيل و متعاقب آن در مجلس شوراي اسلامي نيز اقدام مشابهي صورت پذيرفت . در راستاي توسعه مناسبات در تمامي ابعاد سياسي، اقتصادي و پارلماني میان ج.ا.ايران و شیلی و حضور فعال در این کشور، در سال 1385 تصميم به اعزام سفير مقيم و بازگشایی مجدد سفارت به صورت دائم در سانتياگو گرفته شد و پس از یک دوره وقفه تقریباً 8 ساله عدم فعالیت سفارت مقیم، در تاریخ 6 تیرماه 1386 سفیر جدید استوارنامه خود را تحویل رئیس جمهور وقت شیلی داد و رسماً فعالیت خود را به عنوان سفیر مقیم آغاز کرد. شيلي نيز که امور خود در ايران را از طريق سفارت آن كشور در هند انجام می داد. 

 

 

وزارت امورخارجه | رواديد الكترونيك | تماس با ما | ساعات كار اداري | گالری تصاویر | نقشه سایت | جستجو